Sun Odyssey 469 – stonowana elegancja

Jacht Sun Odyssey 469 to jedna z młodszych konstrukcji znanej i cenionej w świecie żeglarskim stoczni Jeanneau. Pierwsze tego typu jachty zostały zbudowane w 2013 roku. Głównym konstruktorem jest postać w światku żeglarskim obecna od dawna – Philippe Brand. Dziś można z przekonaniem stwierdzić, że rozwiązania zaproponowane w tym modelu w zdecydowanej większości się sprawdzają.

Jacht Sun Odyssey 469 pod pokładem

Powiedzieć, że na tej jednostce niczego żeglarzom nie zabraknie, to nie powiedzieć nic. Lubiących odsapnąć ucieszy to, że w zależności od zabudowy mogą być cztery kabiny i co ważne, każda z nich ma przyporządkowaną własną łazienkę. W kabinach nie brakuje różnego rodzaju szafek. Pod pokładem tego jachtu nawet bez włączania oświetlenia ledowego jest dosyć jasno. Liczba wszelkich bulajów, luków czy wręcz okien jest naprawdę duża, przez co w ciągu dnia w środku praktycznie w żadnym pomieszczeniu nie trzeba używać świateł. Kambuz jest dobrze wyposażony: trzypalnikowa kuchenka, piekarnik, a czasem nawet mikrofala. Co ciekawe, można spotkać także dwukomorowe zlewy. I oczywiście mnóstwo miejsca, gdzie da się dobrze zasztauwoać naczynia.

Jacht Sun Odyssey 469 na pokładzie

Projektując ten jacht konstruktorzy naprawdę wszystko… przemyśleli. Choć wydaje się to oczywiste, to wcale takim nie jest, o czym można się przekonać wsiadając na mniej udane konstrukcje jachtów. Za dwoma kołami sterowymi jest dosyć duża, rozkładana platforma kąpielowa, która złożona w naturalny sposób zamyka rufę tej jednostki. Kierując się w stronę dziobu wchodzimy do obszernego kokpitu, gdzie załoganci mogą cieszyć się radością żeglowania nie wchodząc w paradę sternikowi. Są tu cztery bakisty, które bez problemu pomieszczą dużą liczbę odbijaczy. Liny do obsługi żagli są niejako ukryte pod pokładem, ale co ważne „przykrycie” jest „zdejmowalne” tak więc nawet w przypadku komplikacji można się do nich łatwo dostać. Wszystkie kabestany, bloczki, a także wyjścia lin są skumulowane w jednym miejscu co z kolei oznacza, że cała reszta pokładu jest pokryta stylowym drewnem i można ją doskonale wykorzystać jako swego rodzaju leżak do opalania.

Pod żaglami jacht zachowuje się znakomicie, i przy umiejętnym prowadzeniu można nim dokonywać rzeczy nietypowych nawet na żaglach. Świadczy o tym poniższa historia, która zdarzyła się podczas opływania Sun Odyssey 469 testerom z amerykańskiego magazynu Sailing, którym podczas wychodzenia z portu w Miami… skończyło się paliwo. Po gorących przeprosinach dwaj obecni na pokładzie dyrektorzy Jeanneau po prostu postawili żagle i korzystając z siły wiatru zacumowali w Miami Beach Marina. Umiejętnie sterując żaglami oficjele ze stoczni podpłynęli do miejsca, gdzie mogli zatankować. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby scena rozegrała się na jachcie o połowę mniejszym, ale tego typu operacja tak dużą jednostką zawsze budzi uznanie. I jest dowodem na to, że pod żaglami można tą jednostką zdziałać naprawdę wszystko.

Dane techniczne jachtu Sun Odyssey 469

Długość całkowita                                            13.76 m / 45’1″
Długość kadłuba                                               12.99 m / 42’7″
Szerokość kadłuba                                           4.24 m / 13’10”
Długość linii wodnej                                        12.54 m
Wysokość ponad linię wodną                        20.32 m
Standardowe ożaglowanie                              96 m kw.
Waga                                                                   9640 kg / 21253 Lbs
Standardowa długość kila/zanurzenie         1.6 m / 5’2″
Liczba kabin                                                      4
Liczba łazienek                                                  4
Zbiornik paliwa                                                 240 l
Zbiornik wody                                                   615 l
Kategoria                                                            CE 10 / B11

Jacht Sun Odyssey 469 opinie

yachtsailingcharters.com
Trudno jest znaleźć wady tego jachtu. Ta łajba ma klasę, jednocześnie nie jest pretensjonalna, a zarazem trudno ją nazwać przeciętną. Podoba mi się zbalansowanie tej jednostki, w sensie dosłownym i w przenośni. Wchodząc na pokład Sun Odyssey 469 od razu poczujesz się jak w domu. Eleganckim domu. Wyczarteruj 469 jeśli szukasz domu na wodzie.

sailmagazine.com

Na pokładzie nie ma wielkich niespodzianek, po prostu proste, mądre i praktyczne rozwiązania, które dobrze się sprawdzają, równie dobrze wyglądają i są kolejnym świadectwem tego, że stocznia Jeanneau wie czemu mają służyć jachty na wodzie.

 

Tu filmik: